Instalacje i pomiary elektryczne
Projektowanie instalacji elektrycznych musi spełniać szczegółowe wymagania, takie jak zapewnienie ich prawidłowego działania oraz ochrona ludzi i pomieszczeń przed porażeniem prądem elektrycznym i nadmiernym wzrostem temperatury, która może spowodować pożar. Należy również pamiętać o zastosowaniu właściwych kryteriów, takich jak określenie dopuszczalnego spadku napięcia, oddziaływań elektromechanicznych i mechanicznych, na które w wielu przypadkach instalacje mogą być narażone.
Zasady doboru urządzeń zabezpieczających i przewodów elektrycznych
Istnieje kilka zasad, według których dobiera się przewody w obwodach instalacji elektrycznych. Polegają one na wyznaczaniu ich przekroju ze względu na różne czynniki, takie jak:
- wytrzymałość mechaniczna,
- dopuszczalny spadek napięcia,
- skuteczność ochrony przeciwporażeniowej,
- obciążalność prądowa długotrwała.
Dobór zabezpieczeń polega z kolei na ochronie przewodów łączących odbiorniki ze źródłem zasilania, przed skutkami przeciążeń i zwarć. Dobrze dobrane zabezpieczenia pozwalają na samoczynne wyłączenie zasilania, jeśli wystąpi zwarcie lub przeciążenie.
Pomiary instalacyjne
Pomiary instalacji elektrycznych polegają na dokładnych sprawdzeniu występowania napięcia w poszczególnych punktach, a także pomiaru rezystancji izolacji sprzętu, osprzętu, przewodów i odbiorników. W niektórych przypadkach należy też zmierzyć wartość napięcia, mocy i prądu pobieranego w rozdzielnicach. Jeśli pomiary wskazują na zły stan izolacji elektrycznej, należy znaleźć tego przyczynę, poprzez rozłączenie przewodów uszkodzonego obwodu, a następnie powtórzyć pomiary w jego fragmentach.